NYHETSBREV

Bergslagsakademin

Bergslagsakademin är en kreativ arena och experimentell verkstad för strategiska framtidsfrågor i Bergslagen. I akademin testar vi olika arbetssättgenom kunskap, mötesplatser och samverkan mellan det offentliga, näringslivet och högskolor/universitet i Bergslagen. Den långsiktiga visionen är bidra tillattraktivitet, tillväxt och samhällsutveckling i Bergslagen.

 
 

Projektledare

Christina Westerlund
christina.westerlund@bergslaget.se
072-214 00 93
 

Arbetsgrupp 2018

Carina Emtebrink Avesta kommun carina.emtebrink@avesta.se
0226-64 50 36
Kjell Friman Borlänge kommun kjell.friman@borlange.se
0243-741 32
Per-Olof Herou Hedemora kommun per-olof.herou@hedemora.se
0225-341 86
Tommy Berglund Ludvika kommun tommy.berglund@ludvika.se
0240-565 461
Charlotte Strengbom Fagersta kommun charlotte.strengbom@fagersta.se 0223-448 62
Daniel Magnusson Norbergs kommun daniel.magnusson@norberg.se
0223-292 60
Nanette Danielsson Lindesbergs kommun nanette.danielsson@lindesberg.se
0581-817 65
Maria Thiery Wase Filipstads kommun maria.thiery.wase@filipstad.se
070-274 11 08
Nora kommun
Storfors kommun

Anders Edström Intresseföreningen Bergslaget anders.edstrom@bergslaget.se 070-208 37 04

Vill du medverka i Bergslagsakademin?

I vårt erbjudande om deltagande i Bergslagsakademin kan du läsa mer om vad vi erbjuder för dig som representerar en kommun/region, vad det kostar att vara medlem i Bergslagsakademin och hur vi arbetar. Kommer du från näringslivet eller en högskola/universitet och är intresserad av att medverka i Bergslagsakademin? Kontakta oss gärna! Bergslagsakademin ska vara en tankesmedja mellan de offentliga, näringslivet och högskolor/universitet i Bergslagen och vi vill gärna samverka med ditt företag eller den högskola/universitet som du representerar.

Bergslagen2030 - samverkan och sociala innovationer för en hållbar framtid

Den 10 november 2017 arrangerade vi en konferens kring social hållbarhet i Lindesberg, som vi kallade för Bergslagen2030. Vi står inför flera utmaningar, men också möjligheter, när det gäller social hållbarhet i Bergslagen och att nå framgång i arbetet med att förverkliga FN:s hållbarhetsmål (Agenda2030). Därför arrangerade vi Bergslagen2030, en som en mötesplats för mer kunskap och inspiration om social hållbarhet. Konferensen hade tydligt framtidsfokus och tillsammans diskuterade man hur man kan arbeta gränsöverskridande och medverka till en mer socialt hållbar samhällsutveckling i Bergslagen. På konferensen medverkade förtroendevalda och tjänstepersoner verksamma i Bergslagens regioner och kommuner, näringsliv och akademi.

Dokumentationen från dagen hittar du HÄR